وبلاگ جشنواره شعر و ادب شمسه
قالب وبلاگ
اما این که چرا پای ادبیات به جشنواره شمسه باز شد، دلایلی بیش از علاقمندی عامه مردم به بحث شعر و ادبیات دارد، دلایلی که حسین خوشنویس، مشاور راهبردی جشنواره شمسه اینطور عنوان می کند: «به گفته مقام معظم رهبری «زبان فارسی رمز هویت ملی ماست» که متاسفانه امروز با سیطره وسایل ارتباط جمعی و داستان یکسان سازی زبان ها به این زبان هم صدماتی وارد شده است.  ما در بحث هویت ملی باید به زبان فارسی حساس باشیم و روی آن کار کنیم. در واقع ضرورت برگزاری جشنواره ای که در آن در بخش شفاهی شعر و ادب، درست صحبت کردن، درست خواندن و قرائت متون کلاسیک مثل شاهنامه و... به شهروندان آموزش داده شود، احساس می شود. در واقع جشنواره شمسه بر اساس نیازهای استراتژیک در بخش فرهنگ و ادب حرکت می کند.»

نخبگان در کنار مدیران شهری

عبدالرضا عبدالملکیان که از چهره های سرشناس ادبی شهر و مدیر دفتر شعر جوان و عضو هیات رئیسه انجمن شاعران ایران است به عنوان دبیر علمی جشنواره شعر و ادب شمسه انتخاب شده و نظارت بر بخش تخصصی این جشنواره را به عهده دارد.

او در این باره می گوید: «یکی از اهداف جشنواره شمسه شناسایی استعدادهای فرهنگی هنری محلات تهران است تا در آینده زمینه مناسبی برای استفاده از آنها در مدیریت شهری فراهم شود و ما معتقدیم که تهران بزرگ با جمعیت عظیمی که دارد استعدادهای بسیاری در زمینه شعر و ادبیات خواهد داشت که در چنین جشنواره هایی زمینه همکاری آنها با با مدیریت شهری و محلی فراهم می شود. این استعدادها می توانند در کنار ساخت وسازها و فعالیت های شهرداری جان فرهنگی در کالبد شهر بدمند و تاثیرگذاری زیادی داشته باشند.»

در حقیقت این جشنواره قصد دارد تا چهره های ادبی و افراد شاخص و ارزشمند هر محله را شناسایی و به دیگران معرفی کرده و در طولانی مدت، از آنها در برنامه های فرهنگی ادبی محلات، شب شعرها، جلسات نقد، گردهمایی های محلی و منطقه ای و... استفاده کند.

عبدالملکیان می گوید: «بعد از دریافت آثار ادبی و شناخت استعدادها و چهره های برگزیده مناطق، به تناسب کیفیت آثار و برنامه هایی که پیش بینی شده، جلسات آموزشی، کارگاه ها و گردهمایی هایی برگزار می شود که به بالا رفتن سطح حرفه ای شرکت کنندگان کمک می کنند. در حقیقت کسانی که از سطح اول رقابت عبور کنند، می توانند به عنوان استعدادهای بالقوه محله در دوره های آموزشی شرکت کنند و از اساتید سرشناس شعر و ادبیات کشور، آموزش ببینند.»

او که تا به حال تجربه جشنواره های ادبی زیادی را از سر گذرانده، در باره شمسه شعر و ادب می گوید: «من با توجه به تجربه شخصی که از جشنواره های مختلف دارم، چشم انداز خوبی را برای شمسه می بینم و معقدم که این جشنواره می تواند به شناسایی استعدادهای شهروندان در محلات تهران کمک کند.»

بانک اطلاعاتی ادیبان شهر

اما به جز این ها، مسئولان اجرایی جشنواره در حال تهیه یک بانک اطلاعاتی از نخبگان شعر و ادب هر محله هستند که در آن نام و نشانی مشاهیر، شخصیت های برجسته و شاعران و نویسندگان هر محله آورده می شود و به فراخور موقعیت ها، از آنها در فعالیت های جمعی شهر استفاده می شود.

علاوه بر  تهیه بانک اطلاعاتی فرهنگی از محلات شهر تهران، به گفته معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران قرار است در پایان جشنواره شمسه یک کتاب جامع ازمحلات تهران منتشر شود که در آن ، منتخب شعر و قصه هر محله آمده باشد. سید محمد هادی ایازی معتقد است یکی از بحث هایی که امروز درحوزه فرهنگ با آن مواجهیم، بحث روزمرگی است که از این منظر جشنواره شمسه می تواند نگاهی متفاوت به مقولات ایجاد کند.

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران در نشستی که چند روز پیش با اعضای گروه شعر وادب جشنواره شمسه داشت گفت: «یکی از اهداف اساسی ما در بخش شعر و ادب جشنواره شمسه، ایجاد یک شبکه اجتماعی در این حوزه در شهر تهران است و انتظار ما این است که در پایان این جشنواره، یک کتاب جامع ازمحلات تهران داشته باشیم که در آن هر محله، شعر و قصه محله خود را نوشته باشد.»

علاوه بر این، در چشم انداز جشنواره شمسه برای هر یک از محلات، شعر محله و داستان محله در نظر گرفته شده است. مثلا شعر محله سئول یا داستان محله خانی آباد. در حال حاضر هم منطقه 3 یک شعر از محلات خود دارد که در آن از تمام نمادهای محلی و محله های این منطقه در قالب شعر صحبت شده است. مدیران فرهنگی شهر معتقدند که اینها همه می توانند به ارتقای فرهنگ شهروندی و احساس تعلق جامعه شهری ما به شهر خود کمک کند.

همه دعوتید!

جشنواره شعر و ادب شمسه در 2حوزه اصلی یعنی مکتوب و شفاهی برگزار می شود که بخش مکتوب آن شامل شعر، داستان کوتاه و مقاله است و بخش شفاهی آن به قرائت متون و شاهنامه خوانی (نقالی) ارتباط دارد. البته دست شاعران محله در انتخاب قالب باز است و می توانند آثار خود را در قالب های کلاسیک، موزون و سپید و نو و هر کدام از سبک های شعری به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند.

از این مهم تر، شرط سنی نداشتن جشنواره شعر و ادب شمسه است که به تمام اعضای یک خانواده و محله فرصت می دهد تا استعدادهایشان را محک بزنند و در یک رقابت بزرگ شرکت کنند. علاوه بر این، شما برای انتخاب رشته های مسابقه هم محدودیتی ندارید و می توانید در تمام 5حوزه جشنواره آثاری را ارسال کنید. تنها با این شرط که برای هر کدام از رشته ها فرم جداگانه پر کرده و آثار را در نامه های جدا از هم ارسال کنید.

محله از نگاه شما

جشنواره شمسه، یک جشنواره محله محور است که با هدف ایجاد شور و شوق محلی و شناسایی استعدادهای هر کدام از 374 محله تهران راه اندازی شده است. بنابراین، موضوعات شرکت در این جشنواره هم به صورت محلی انتخاب شده و شما می توانید آثارتان را در این حوزه های تهیه و ارسال کنید: «محله، داشته ها و نداشته ها»، «محله و روابط جمعی»، «محله و رویدادها»،«محله و حس تعلق»،«محله و پیشرفت و توسعه پایدار». البته مسئولان جشنواره برای شناسایی استعدادهای ادبی بیشتر در محلات، در کنار این 5موضوع، بخش آزاد را هم در نظر گرفته اند تا شما فرصت بیشتری برای عرضه آثار ادبی تان داشته باشید. اگر در بخش مقاله هم شرکت می کنید، باید بدانید که مقالاتی پذیرفته می شوند که در زمینه مسائل اجتماعی– فرهنگی نوشته شده باشند.

چطور شرکت کنید؟

برای شرکت در جشنواره ادب شمسه، کافیست سری به خانه های فرهنگ، فرهنگسراها، سرای محله یا معاونت اجتماعی فرهنگی شهرداری منطقه تان بزنید و بعد از دریافت و تکمیل فرم فراخوان، آثارتان را حداکثر تا پایان آبان 1390 به بخش شعر و ادب دبیرخانه هادی طرح شمسه که در شهرداری منطقه محل سکونت تان مستقر است تحویل دهید یا ارسال کنید. علاوه بر این، می توانید این فرم را از سایت جشنواره شمسه به نشانی www.shamseh.org دریافت کرده یا از نمونه چاپ شده آن در نشریات همشهری استفاده کنید.

البته این در شرایطی است که شما قصد داشته باشید در رشته های مکتوب، یعنی شعر، مقاله و داستان کوتاه شرکت کنید. اما اگر تصمیم دارید مهارتتان را در قرائت متون و شاهنامه خوانی یا همان نقالی بسنجید، کافی است فرم فراخوان را تکمیل و ارسال کنید تا مسئولان جشنواره در زمان مناسب با شما تماس بگیرند و زمان دقیق رقابت را به شما اعلام کنند.

فقط یادتان باشد که در فرم فراخوان شماره منطقه و ناحیه شهرداری و نام محله ای را که در آن سکونت دارید ذکر کنید و روی پاکت نامه هم عنوان رشته  ای را که در آن شرکت کرده اید بیاورید.

آثاری که برای جشنواره شمسه می فرستید، ترجیحا باید متعلق به محل سکونت شما باشد. اما ممکن است شما ترجیح بدهید اثر ادبی تان را از جاذبه ها یا حال و هوای محله ای تهیه کنید که قبلا در آن ساکن بوده اید و به آن آشنایی کامل دارید. در این مورد هم هیچ محدودیتی وجود ندارد. مهم این است که شما نسبت به یک محله احساس تعلق داشته باشید و خودتان را بچه آن محل بدانید و اثرتان را از همان محله تهیه کنید. این محله ممکن است منطقه قدیمی شما باشد، محله بچگی تان باشد یا حتی محله ای که در آن سال ها مشغول به کار بوده اید.

  داوری و جوایز

بعد ازجمع آوری آثار شما و جمع بندی مقدماتی، داوری رشته های شعر، داستان کوتاه و مقاله با نظارت شاعران و نویسندگان مطرح شهر انجام می شود و در همان زمان، داوطلبان رشته های قرائت متون و شاهنامه خوانی هم برای شرکت در آزمون شفاهی دعوت می شوند تا در مقابل داوران کارشان را اجرا کنند.

آثاری که به جشنواره شمسه می رسند، در 4 سطح محله، ناحیه، منطقه و تهران بررسی می شوند. در واقع، دبیرخانه های هادی که مسئول دریافت آثار جشنواره هستند، بدون هیچ قضاوتی درباره کیفیت آثار رسیده آنها را در اختیار داوران قرار می دهند تا در سطح محله داوری شوند. برگزیدگان هر کدام از این رشته ها در سطح محله، به رقابت ناحیه ای راه پیدا می کنند و با هم منطقه ای هایشان که ساکن نواحی دیگر منطقه هستند، مقایسه می شوند. کسانی که آثارشان از این مرحله هم عبور کند، به رقابت منطقه ای رفته و با آثار برگزیده 21 منطقه دیگر شهر رقابت می کنند و در نهایت، آثاری که از این مرحله هم به سلامت عبور کنند، راهی مرحله پایانی می شوند و در دبیرخانه های تخصصی، در سطح شهر تهران بررسی خواهند شد. بد نیست بدانید که دبیرخانه تخصصی شعر و ادب در منطقه 3شهرداری تهران قرار دارد که به عنوان ناظر نهایی آثار شما را قضاوت می کند.

این طور که برنامه ریزی شده، قرار است در هر محله یک نفر و در هر ناحیه 2 نفر برگزیده شده و به سطوح بعدی راه پیدا کنند. در نهایت، به برگزیدگان جشنواره در هر کدام از این سطح ها، در مراسم ویژه ای لوح تقدیر و جایزه جشنواره اهدا می شود.

اما شاید ارزشمندتر از این هدایا، 3کتابی باشد که قرار است با جمع آوری آثار برتر برگزیدگان جشنواره در رشته های شعر، داستان کوتاه و مقاله تدوین و منشر شود. این طور که مسئولان شمسه ادبی در نظر دارند، کتاب چهارمی هم با عکس و بیوگرافی برگزیدگان این 5 رشته منتشر می شود تا نام آنها همیشه در تاریخچه محله های شهر زنده بماند.
لازم به ذکر است که دکترسید محمد هادی ایازی (معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران و ریاست شورای سیاستگذاری جشنواره شمسه)، عبادلله رمضانی( مدیرکل فرهنگی و رییس ستاد جشنواره)، محمد ثابت ایمان( دبیر مجموعه جشنواره های شمسه)، محمد خوشنویس( مدیر دفتر پژوهشهای فرهنگی و مشاور راهبردی)، حمید کیانی( معاون برنامه ریزی اداره کل فرهنگی شهرداری و رییس کمیته اطلاع رسانی جشنواره های شمسه) و محمد پورسیتا( مدیر روابط عمومی معاونت اجتماعی شهرداری تهران و مسئول ستاد خبری شمسه) از اعضای شورای سیاستگذاری جشنواره های شمسه هستند .

[ سه شنبه پنجم مهر ۱۳۹۰ ] [ 8:49 ] [ ] [ ]
.: :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
لینک های مفید
آرشيو مطالب
امکانات وب